Jeżeli lubisz świeże warzywa i owoce, a do tego sprawiają Ci przyjemność prace ogrodowe warto się zdecydować na postawienie w ogrodzie tunelu foliowego, który przyśpieszy uprawy i zapewni im najlepsze warunki wzrostu i wegetacji.
Tunel foliowy czy szklarnia – sprawdź co będzie lepsze do twojego ogrodu.
Zarówno szklarnie ogrodowe jak tunele foliowe służą do stworzenia naszym uprawom optymalnych warunków wzrostu, ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szkodnikami. Jednak mimo tej samej funkcji wiele różni te dwie konstrukcje.
Szklarnie ogrodowe są budowlą trwałą, zamontowaną zazwyczaj na specjalnie przygotowanym podłożu lub na małych fundamentach. Najpopularniejsze są szklarnie o metalowej, zazwyczaj aluminiowej konstrukcji i oknach z tworzywa sztucznego np. poliwęglanu. Często można spotkać także klasyczne szklarnie ogrodowe o drewnianej konstrukcji i szklanych oknach, lub modele mieszane.
Tunele foliowe to konstrukcje dużo lżejsze. Składają się z metalowego, lub plastikowego, stelażu, na którym rozciągnięta jest duża folia. Najpopularniejsze modele mają półokrągły dach, chociaż występują też namioty ogrodowe z dachem dwuspadowym. W foliowym pokrycia zazwyczaj znajdują się okienka z siatką i zwijaną zasłoną oraz drzwi.
Szklarnie ogrodowe są na pewno bardziej dekoracyjne. Jeżeli więc zależy nam na bardziej eleganckim wyglądzie ogrodu to lepiej wybrać takie rozwiązanie. Jeżeli natomiast bardziej niż na wyglądzie zależy nam na efektach to spokojnie możemy kupić tunel ogrodowy. Jest to też wybór dużo bardziej korzystny finansowo, bo centy tuneli foliowych zaczynają się już od 300 złotych.
Uprawa w tunelu
Choć okres wegetacji roślin w tunelu foliowym jest nieco krótszy niż w tradycyjnej, ogrzewanej szklarni, to i tak umożliwia on prowadzenie uprawy od wiosny aż do jesieni.
By zapewnić roślinom optymalne warunki, ważny jest wybór dobrego miejsca na ulokowanie tunelu. Ważne, żeby miejsce było dobrze nasłonecznione, najlepiej o południowej ekspozycji. Powinno także być osłonięte od silnych podmuchów wiatru, które mogłyby uszkodzić konstrukcję tunelu. Warto też pamiętać o zmianie położenia tunelu co kilka lat. Ze względu na prostą konstrukcję i niewielką masę będzie to łatwe, a pozwoli uniknąć wyjałowienia gleby i wynikającego z niego zmniejszenia plonów.
Jak wybrać tunel?
Przy wyborze tunelu foliowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim przewidywaną wielkość uprawy, ekspozycję na wiatry, a także wymagania roślin, które będą rosnąć w tunelu. By dobrać odpowiednie parametry tunelu, warto porównać różne modele i ich specyfikacje techniczną. Na ogrodosfera.pl wszystkie tunele posiadają dokładny opis, oraz film z instrukcją montażu, którym można się posiłkować.