Wszystko co musisz wiedzieć o kompostownikach do ogrodu

Kompostownik to w zasadzie niezbędna rzecz w każdym ogrodzie. Można go kupić ale można też zrobić samemu. Nie mamy jednak stuprocentowej gwarancji, że ten kupiony czy zrobiony przez nas kompostownik będzie trwały i nie zaistnieje konieczność wymiany go po roku czy dwóch latach. Jest kilka niezbędnych informacji, które musimy wiedzieć decydując się na kompostownik w naszym ogrodzie.

Przede wszystkim, należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego w zasadzie służy kompostownik. Najprościej rzecz ujmując, kompostownik służy do utylizacji bioodpadów – liści, resztek warzyw czy zgniłych owoców. Utylizując bioodpady w kompostowniku jesteśmy w stanie pozyskać naturalny nawóz, niezbędny do uprawy roślin. W ten sposób zaoszczędzamy przede wszystkim pieniądze, które musielibyśmy zapłacić firmom zajmującym się utylizacją bioodpadów a także te, które musielibyśmy przeznaczyć na nawóz do naszych przydomowych roślin.

Nie oznacza to jednak, że kompostownik jest tym samym co przydomowy śmietnik. Musimy pamiętać o tym, czego pod żadnym pozorem nie można wrzucać do kompostownika. Są to przede wszystkim odpady chemiczne, plastik, szkło czy aluminium. Wrzucając tego typu odpady do kompostownika nie otrzymamy z niego nawozu, ponieważ aluminium czy plastik będą spowalniać proces kompostowania.

Ważne jest także to, aby nasz kompostownik miał odpowiednią wielkość. Pojemność kompostownika, mierzona w litrach, musi być adekwatna do tego, jak duży mamy ogród. Dla przykładu: jeśli powierzchnia naszego ogrodu wynosi 20m2, nasz kompostownik powinien mieć pojemność 20l. Nie można jednak zapominać o tak zwanych bioodpadach domowych – obierkach czy skorupkach jajek. Rodzina 3-4-osobowa może produkować naprawdę duże ilości tego typu bioodpadów, dlatego do finalnej pojemności kompostownika trzeba doliczyć jeszcze 100-150 litrów. Wtedy mamy gwarancję, że będzie on w pełni wykorzystany.

Niezwykle istotny jest także materiał z jakiego nasz kompostownik będzie wykonany. Im trwalszy – tym lepszy mówią i w myśl tej zasady, najczęściej decydujemy się na kompostowniki plastikowe. Plastik plastikowi nierówny, dlatego dobrze jest wiedzieć, czy na przykład materiał z którego kompostownik jest wykonany jest mrozoodporny. Podobnie jak musimy wiedzieć jak dużą ma wytrzymałość na promieniowanie UV. Zarówno czynnik mrozoodporny jak i ten związany z promieniowaniem UV, zależą od grubości ścianki naszego kompostownika. Optymalna grubość ścianki przydomowego kompostownika to około pół centymetra. Wtedy też mamy pewność, że nasz kompostownik posłuży nam dłużej niż rok czy dwa.

Kupiony kompostownik nie może stanąć w przypadkowym miejscu w naszym ogrodzie. Najlepsze miejsce dla kompostownika powinno być oddalone od części relaksacyjnej. Dobrze jest znaleźć najdalszy, słabo uczęszczany kąt ogrodu. Miejsce to musi być osłonięte przed wiatrem, pozbawione dostępu do pełnego słońca (zwłaszcza latem) .

Stanowisko w półcieniu zapewni mniejszą utratę wilgoci (na słońcu woda zbyt szybko by odparowała). Stanowisko w pełnym cieniu nie jest polecane, gdyż może ono utrudniać odpowiednie nagrzewanie się materii organicznej co może znacznie spowolnić proces kompostowania lub doprowadzić do gnicia – mówią pracownicy Ogrodosfery, sklepu z kompostownikami do przydomowych ogrodów

Trzeba też wiedzieć, że kompost nie zrobi się od razu – to proces, który trwa. Jeśli chodzi na przykład o proces kompostowania trawy, to zwykle trwa on od sześciu tygodni do nawet pół roku. Istotne jest także to, żeby masa kompostowana nie była ani zbyt sucha ani zbyt mokra. Wilgotność masy kompostowanej powinna utrzymywać się na poziomie od 40% do 60%. Wtedy mamy gwarancję tego, że nasz nawóz będzie dobry. Utrzymywanie właściwej wilgotności masy kompostowej jest też ważne ze względu na długość samego procesu kompostowania. Jeśli masa kompostowa jest odpowiednio nawilżona, wtedy nasz kompost będzie gotowy szybciej. Przyjmuje się że w ciągu roku powinniśmy otrzymać dwa pełne kompostowniki nawozu. Pamiętajmy jednak, że nawóz po wyjęciu z kompostownika trzeba przesiać przez specjalne sito do, które bardzo często sprzedawane jest w pakiecie z kompostownikami.

Marcelina
Marcelina
Mam na imię Marcelina, interesuje się szeroko rozumianą architekturą krajobrazu. Na blogu publikuję przydatne informacje dotyczące pielęgnacji przydomowych roślin. Jestem pasjonatką, która całe dnie spędza w ogrodzie.

Dodaj komentarz


*