Jak sprawić, aby róża pnąca rosła szybciej?

Czy zastanawialiście się, dlaczego róże pnące słabo kwitną? Dzieje się tak nawet, gdy posadzimy je w nasłonecznionym miejscu oraz gdy są starannie podlewane. Niestety, ten gatunek roślin, tak uwielbiany przez Polaków, jest niezwykle wymagający.

 

Jak pielęgnować pnącą różę?

Aby poprawić żywotność róż, należy zadbać przede wszystkim o to, aby rosły na starannie przygotowanej glebie, a także aby były nawożone najlepszej jakości nawozem. Ogrodnicy szczególnie przestrzegają przed nawożeniem tych wrażliwych roślin nawozami tworzonymi syntetycznie, o intensywnie chemicznym składzie. Najlepszym nawozem będzie tutaj kompost. Szczególnie ten, który został wytworzony w przydomowym ogródku. Zawiera on kultury bakterii z najbliższego otoczenia krzaku róży, co nie naraża rośliny na szok.

156
Najlepszym nawozem, wspierającym wzrost pnącej róży, jest kompost. Można stworzyć go samodzielnie, używając do tego

Jak zrobić kompost dla pnącej róży?

Kompost możemy przygotować ze skoszonej trawy, ściętych gałązek, fusów po kawie i herbacie, zgniłych owoców i warzyw lub z obierków z warzyw pozostających po gotowaniu. Tworzenie takiego kompostu jest niezwykle proste i pomaga nam zaoszczędzić na wywozie śmieci. Wszystko to, co ma pochodzenie organiczne i co dotąd było wyrzucane do pojemnika na odpady może być składowane w kompostowniku.

Jak zrobić kompost dla pnącej róży?

Kolejność składowania takich odpadków nie może być przypadkowa. Na samym dole powinny znajdować się gałązki: zapewni to wnętrzu kompostownika odpowiednią wentylację. Wentylacja jest niezbędna, aby tworzący się kompost nie gnił. Kolejność następnych warstw może być względnie dowolna, jednakże warto trzymać się zasady, że im wyżej, tym powinno być substancja może być bardziej gęsta i mokra.  Raz na jakiś czas, warto taki tworzący się kompost zamieszać. Aby ułatwić sobie pracę, warto zaopatrzyć się w kompostownik z funkcją mieszania wnętrza. Modele tego typu mają poręczną korbkę, dzięki której cała zawartość może zostać starannie zamieszana, powodując tym samym przyspieszenie tworzenia się nawozu.

157

Jak dawkować kompost dla pnącej róży?

Tak przygotowany kompost można położyć wokół pnia róży. Ogrodnicy polecają, aby robić to jak najczęściej, naprzemiennie z dostarczaniem roślinom świeżego obornika. Najlepszy jest przefermentowany obornik, który można kupić w workach w sklepach ogrodniczych.  Ziemia wokół róży zostanie w ten sposób nie tylko wzbogacona w substancje mineralne, ale także sprawi, że róża będzie łatwiej chłonęła substancje mineralne z innych nawozów. Poza tym, kompost wysypany wokół krzaka róży ułatwi zatrzymywanie wody i zapobiegnie wymywaniu się składników odżywczych do głębszych warstw gleby.

Marcelina
Marcelina
Mam na imię Marcelina, interesuje się szeroko rozumianą architekturą krajobrazu. Na blogu publikuję przydatne informacje dotyczące pielęgnacji przydomowych roślin. Jestem pasjonatką, która całe dnie spędza w ogrodzie.

Dodaj komentarz


*