5 rzeczy których nie wiedziałeś o skrzyniach ogrodowych.

 

Skrzynia ogrodowa stanowi bardzo istotny element wyposażenia ogrodu. Jest ona też bardzo praktyczna a przy tym ekonomiczna. Skrzynia ogrodowa może jednocześnie pełnić funkcję ozdobną ale może też, zgodnie z jej przeznaczeniem być schowkiem na narzędzia czy zabawki. Jak wszystko, skrzynie ogrodowe też mają swoje tajemnice. Poniższy tekst rzuci trochę światła na rzeczy dotyczące skrzyń ogrodowych, o których nie mieliście pojęcia.

1.Skrzynie ogrodowe mogą mieć przegródki wewnątrz. Na rynku dostępne są modele wyposażone w wewnętrzne przegródki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na utrzymywanie porządku. Niewątpliwym atutem wewnętrznych przegródek jest to, że najzwyczajniej w świecie ich nie widać. Musimy mieć jednak na względzie, że tego typu przegródki znajdują się zwykle w skrzyniach o nieco większych wymiarach. Przyczyna tego jest bardzo banalna: gdyby producenci chcieli wyposażać skrzynie o mniejszych rozmiarach w dodatkowe przegródki, istniałoby ryzyko, że w skrzyni ogrodowej zmieści się znacznie mniej rzeczy niż, gdyby przegródek w niej nie było.

2.Skrzynie ogrodowe wymagają odpowiedniej konserwacji. Może wydawać się to banalne, ale skrzynia ogrodowa, jak każdy inny sprzęt przeznaczony do użytkowania, musi być od czasu do czasu czyszczona. W innym wypadku istnieje ryzyko zniszczenia skrzyni. Musimy mieć na względzie przede wszystkim to, że skrzynie ogrodowe najczęściej znajdują się na zewnątrz, więc tym samym wystawione są praktycznie cały czas na działanie czynników atmosferycznych. Między innymi dlatego tak ważna jest w ich wypadku proces konserwacji. Szczególnie istotny jest on w przypadku skrzyń wykonanych z drewna naturalnego, które raz na jakiś czas trzeba ponownie impregnować.

3.Skrzynia ogrodowa może mieć różne kształty. Nie zawsze skrzynia ogrodowa wykonana jest w standardowym kształcie sześcianu. Na rynku możemy znaleźć też skrzynie półokrągłe, czy trójkątne. Jednakże tego typu skrzynie najczęściej wykonywane są na specjalne zamówienie klienta. Nie jest to bowiem typowy kształt skrzyni i nie ma na nie aż tak dużego zapotrzebowania, jak w przypadku skrzyń o standardowym kształcie i rozmiarze. Niewątpliwą zaletą niestandardowych skrzyń ogrodowych jest to, ze mogą one dodatkowo pełnić funkcję ozdobną w naszym ogrodzie.

ketter box 4

4.Skrzynie ogrodowe możemy niewielkim kosztem wykonać samodzielnie. W Sieci dostępne są różnego rodzaju poradniki mówiące o tym, w jaki sposób można samemu skonstruować skrzynię ogrodową. Nie ma też potrzeby kupowania specjalnych komponentów do skonstruowania tego typu skrzyni. Często potrzebne narzędzia mamy w swoim posiadaniu, a zdobycie materiału, z którego skrzynia ma być wykonana to koszt rzędu 30 – 40 zł. Wszystko też zależy od tego jak dużej skrzyni będziemy potrzebowali.

5. Skrzynie ogrodowe występują też w formie składanej. Na rynku dostępne są modele skrzyni ogrodowych, które w dowolnym momencie możemy złożyć i schować. Najczęściej są to skrzynie wykonane z tworzywa sztucznego. Wiąże się to ze zmniejszoną odpornością tego typu skrzyni na działanie czynników atmosferycznych. Czasem do skrzyń ogrodowych jest tez dołączona informacja o tym, w jakich warunkach i jak długo mogą się znajdować na powietrzu. Dlatego jeśli zależy nam na skrzyni, która będzie znajdowała się na zewnątrz przez okrągły rok, dobrze jest dopytać o tego szczegóły producenta.

skrzynia ogrodowa

Na zdjęciu powyżej: przykładowa funkcjonalna skrzynia ogrodowa wykonana z technorattanu, przeznaczona głównie do przechowywania poduszek. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie: http://ogrodosfera.pl/skrzynie-ogrodowe

Marcelina
Marcelina
Mam na imię Marcelina, interesuje się szeroko rozumianą architekturą krajobrazu. Na blogu publikuję przydatne informacje dotyczące pielęgnacji przydomowych roślin. Jestem pasjonatką, która całe dnie spędza w ogrodzie.

Dodaj komentarz


*