Kompost z trawy

Tworzenie kompostu z odpadków organicznych generowanych w każdym domu jest nie tylko pożyteczne, pozwala zaoszczędzić i sprzyja środowisku, ale przynosi też mnóstwo satysfakcji. 

Dzięki samodzielnemu stworzeniu kompostownika możemy sprawić, że warzywa uprawiane w naszym ogródku, które są nawożone kompostem, będą rosły szybciej i będą wypuszczały lepsze owoce. Dodatkowo, nawożąc rośliny uprawne kompostem, przyczynimy się do ograniczenia spożywania przez nas i naszą rodzinę substancji chemicznych zawartych w nawozach popularnie stosowanych do wzmacniania przydomowych ogródków. Ekologowie przekonują od lat do tworzenia kompostowników na własną rękę. Mimo że skonstruowanie kompostownika i regularne przerzucanie jego warstw jest dodatkowym wysiłkiem, to efekty są gołym okiem już po pierwszym sezonie stosowania takiego naturalnego nawozu.

Z czego stworzyć kompost?

Kompost może być stworzony ze wszystkich odpadków organicznych, których chcemy się pozbyć. Zamiast wyrzucać je do pojemnika na odpady komunalne, warto wyrobić w sobie i wśród członków rodziny nawyk do składowania ich w oddzielnym pojemniku, z którego następnie bieda wędrowały do przydomowego kompostownika.
Można wrzucać tam resztki warzyw, fusy po kawie i herbacie, liście zgrabione z ogródka, a także kawałki gałązek, które zalegają okresowo na naszym podwórku.

 

Kompost stworzony z trawy

Kompost jest najbardziej wartościowy, jeśli został stworzony z jak najbardziej różnorodnych składników. Niektórzy jednak stawiają na tworzenie kompostu jednorodnego – najczęściej z trawy. Kompost z trawy można stosować pod większość roślin, które rosną popularnie w ogrodzie. Kompost z trawy w podobnym stopniu jak każdy inny kompost pozwala użyźnić i spulchnić glebę, poprawić jej strukturę i ochronić ją przed szkodliwym przenawożeniem. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że kompost z trawy można stosować właściwie bez żadnych ograniczeń.
Trawa jako materiał na kompost wyróżnia się tym, że można ją pozyskiwać stosunkowo szybko w dużych ilościach. W trakcie sezonu trawę należy przycinać mniej więcej co tydzień – przy takiej częstotliwości rzadko osiąga długość większą niż 7 cm. Jest to optymalna wysokość, jeśli chcemy, aby nasza trawa nabierała gęstości i była wolna od chwastów, co bywa istotne w tworzeniu przydomowych trawników.

trawa na kompost

Świeżo skoszona trawa może posłużyć jako materiał na kompost

 

Jak zrobić kompost z trawy?

Pierwszym etapem tworzenia kompostownika z trawy jest wybór dla niego odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Najlepiej jest, jeśli jest to miejsce zlokalizowane na uboczu ogrodu, w umiarkowanie zacienionym miejscu, które nie będzie eksponowane na wiatr. Dobrze jest, jeśli wokół znajdują się rośliny (pomagają utrzymywać optymalny poziom nawilżenia wokół kompostownika).
Kompostownika nie należy zagłębiać w ziemi. Z jego dolnej części będziemy pobierać gotowy kompost, dlatego jeśli robimy go samodzielnie – zadbajmy o otwór o odpowiedniej wielkości, umiejscowiony w dolnej części skrzyni.

kompostownik betonowy

Kompostownik umiejscowiony w ziemi

Jak układać warstwy w kompostowniku?

Na dnie kompostownika powinna znajdować się niewielka warstwa połamanych gałązek, tudzież słomy. Tak ustanowiona warstwa będzie zapewniała odpowiednią cyrkulację powietrza, niezbędna dla zapewnienia mikroorganizmom optymalnych warunków do trawienia substancji organicznej. Na gałązki należy położyć siatkę. Kolejne warstwy może już stanowić wrzucana regularnie do kompostownika trawa. aby przyspieszyć proces tworzenia się nawozu, można dorzucić do pojemnika trochę kompostu utworzonego w poprzednim roku.
Wrzucając do kompostownika kolejne warstwy trawy, należy zadbać o to, aby świeżo skoszoną, mokrą trawę pokrywać frakcją suchą (gałęziami, suchymi liśćmi lub słomą). Dzięki temu materiał nie będzie gnił, rozluźni się jego struktura, a powietrze będzie miało ułatwioną cyrkulację. Elementy dodatkowe, wrzucane do kompostownika z trawą nie powinny mieć w sobie zbyt dużej ilości nasion. Należy także zwrócić uwagę na to, czy nie są zainfekowane grzybami lub czy nie były opryskiwane herbicydami.
Jeśli trawa została skoszona na mokro (czego się w gruncie rzeczy nie poleca), wówczas dobrze jest ją osuszyć przez 2 lub 3 dni, przed wrzuceniem do kompostownika.

Kompostownik na trawę

Samodzielnie stworzony kompostownik

Jeśli zastosujemy się do powyższych porad i jeśli będziemy modyfikowali sposób tworzenia kompostownika w zależności od tego jaki wydziela zapach i jak szybko generują się kolejne warstwy nawozu, wówczas dojdziemy do wprawy, która zaowocuje wartościowym, tanim i ekologicznym nawozem.

Marcelina
Marcelina
Mam na imię Marcelina, interesuje się szeroko rozumianą architekturą krajobrazu. Na blogu publikuję przydatne informacje dotyczące pielęgnacji przydomowych roślin. Jestem pasjonatką, która całe dnie spędza w ogrodzie.

Dodaj komentarz


*